Meremajanduse kuu raames ootame kõiki merendushuvilisi 29. septembril kl 12 Riigilaevastiku avatud uste päeval toimuvale Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi, Mindchip OÜ ja MEC Insenerilahendused OÜ koostöös valminud autonoomse robotlaeva ristimisele ja pidulikule veeskamisele Hundipea sadamas (Lume 9, Tallinn).
Maailma merendus seisab oluliste muutuste ja uuenduste lävel. Muutused on kiired ja püüavad vastata nii keskkonnakatsumustele kui ka uutele tehnoloogilistele võimalustele. Autonoomsed alused, rohelised tehnoloogiad ja digitaalsed lahendused on märkimisväärselt parandamas meretranspordi tõhusust ja ohutust. Eestil on täna tugev potentsiaal võtta arengus juhtpositsioon. Avaliku- ja erasektori koostöös on Eestis olemas kompetents muuta merendussektor kestlikumaks, tõhusamaks ja turvalisemaks ning suunata pädevust ka Eestist väljapoole.
Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi, Mindchipi ja MEC Insenerilahenduste koostöös arendatud autonoomne robotlaev on nii uuenduslik toode kui ka teenuse osutamise platvorm, mis suudab täita mitmesuguseid ülesandeid. Robotlaeva juhib tehisintellekt, mis võimaldab alusel etteantud tööplaani järgi iseseisvalt navigeerida. Robotlaevale saab uuringute tarbeks kinnitada sensoreid, näiteks sonareid, mis sobivad merepõhja ja kalaparvede uurimiseks.
Uus robotlaev viib mereuuringute ohutuse, säästlikkuse ja keskkonnahoidlikkuse uuele tasemele. Ümbruse tajumiseks ja navigeerimisotsuste vastuvõtmiseks on robotlaeval 13 kaamerat, 5 radarit, automaatne identifitseerimissüsteem, WiFi, satelliit- ja 4G andmeside, mis võimaldavad robotlaeva kaugelt jälgida ja juhtida.
Riigilaevastik keskendub 29. septembril Eesti meremajanduse tuleviku põhiküsimustele, tutvustab merendussektori uusi tehnoloogiaid ning korraldab valdkonna ekspertidega aruteluringid tuleviku laevanduse, rohepöörde ja Eesti nutipoide võrgustiku arendamise teemal.
Pildil Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi autonoomne robotlaev Heli.